Mapa strony
Przejdź do treści

Wizyta Leona Weintrauba, ocalałego z Litzmannstadt-Getto, na Stacji Radegast

75. rocznica likwidacji tzw. obozu cygańskiego (Zigeunerlager) w Litzmannstadt-(...)

29.08.2016

72. rocznica likwidacji Litzmannstadt-Getto

29 sierpnia 2016 na Stacji Radegast i na Cmentarzu Żydowskim miały miejsce uroczystości związane z 72. rocznicą likwidacji Litzmannstadt-Getto.

29 sierpnia 1944 roku ze znajdującej się na terenie getta łódzkiego stacji Radegast wyjechał ostatni transport ludności żydowskiej do ośrodka zagłady. Datę tę przyjmuje się jako zakończenie likwidacji getta.

Tego dnia na Stacji Radegat nastąpiło również otwarcie wyjątkowej wystawy „Post41. Relacje z Litzmannstadt Getto”. Jest ona częścią polsko-austriackiego projektu poświęconego upamiętnieniu Żydów deportowanych w 1941 roku z Wiednia do Łodzi. Wielu z nich zmarło z głodu i chorób w pierwszych miesiącach po przyjeździe, pozostałych zamordowano w ośrodku zagłady w Chełmnie nad Nerem. Tylko nieliczni doczekali wyzwolenia.

Na wystawie przedstawiono dokumenty z getta: fotografie, pamiętniki, fragmenty kroniki getta. Najważniejszy element stanowią jednak karty pocztowe ze zbioru Archiwum Państwowego w Łodzi. Te niezwykłe świadectwa o życiu w getcie nie dotarły do adresatów ze względu na blokadę poczty. Wystawa będzie prezentowana w Polsce po raz pierwszy.

 

Realizacja projektu: ARGE grenzen erzaehlen, Wiedeń, Austria

Partnerzy projektu:

- Universität Klagenfurt, Institut für Wissenschaftskommunikation und Hochschulforschung, Austria

- Forschungszentrum für historische Minderheiten, Wiedeń, Austria

- Archiwum Państwowe w Łodzi, Polska

- Instytut Tolerancji w Łodzi, Polska

- Jüdisches Museum Wiedeń, Austria

- DÖW Dokumentationsarchiv für den österreichischen Widerstand, Wiedeń, Austria

- Institut für Konfliktforschung, Wiedeń, Austria

- Hannelore Steinert M.A., Düsseldorf, Niemcy

- Kanzlei - Internationaler Verein für Wissenschaft und Kultur, Wiedeń, Austria

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej. Więcej o polityce prywatności