Mapa strony
Przejdź do treści

Spacer śladem istniejących budynków na obszarze dawnego getta

Prezentacja projektu "Makieta Litzmannstadt-Getto"

12.01.2016

74. rocznica likwidacji obozu cygańskiego

W dniu 12 stycznia 2016 r. w tzw. Kuźni Romów, znajdującej się pod opieką Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, odbyły się uroczystości 74. rocznicy likwidacji obozu cygańskiego, utworzonego w czasach II wojny światowej, w granicach Litzmannstadt-Getto.

W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz miasta i województwa, policji, straży miejskiej, korpusu dyplomatycznego Austrii, Czech i Niemiec, społeczności żydowskiej i romskiej, łódzkiej kurii biskupiej, Instytutu Pamięci Narodowej, łódzkiego oddziału PTTK, szkół i instytucji kultury.

W ramach uroczystości odbył się również pokaz filmu „Samudaripen – Sam strach”, w reżyserii Anny Grażyny Suchockiej (realizatorki TV Romskiej) oraz wykład Izabeli Tereli (z naszego Muzeum) i Andrzeja Grzegorczyka (z Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady

Kulmhof w Chełmnie nad Nerem, Oddział Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie) pt. Deportacja Romów i Sinti do Litzmannstadt Getto - nowe badania.

Podstawą zaprezentowanych materiałów były nowe dokumenty pozyskane w wyniku realizacji projektu IHRA. 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej. Więcej o polityce prywatności