Mapa strony
Przejdź do treści

75. rocznica deportacji Żydów z Luksemburga i Trewiru do Litzmannstadt-Getto

75. rocznica pierwszego transportu do Ofiar do Chełmna nad Nerem

27.10.2016

75. rocznica deportacji Żydów Zachodnich do Litzmannstadt-Getto

27 października 2016 roku na Stacji Radegast i na Cmentarzu Żydowskim miały miejsce obchody 75. rocznicy deportacji Żydów z Europy Zachodniej do Litzmannstadt-Getto.

W październiku i listopadzie 1941 roku z rozkazu Heinricha Himmlera do Łodzi przybyło prawie 20 tys. Żydów z Austrii, Czech, Luksemburga i Niemiec. Większość z nich stanowiły osoby starsze, często byli to przedstawiciele niemieckiej klasy średniej. Wśród nowo przybyłych znajdowało się wielu naukowców, lekarzy i pisarzy z Berlina, Pragi czy Wiednia.

„Najważniejszym wydarzeniem w getcie Litzmannstadt w październiku 1941 roku było przybycie 23 000 obcych Żydów. Do tej pory byli oni względnie wolni, mieszkali w swej okolicy – w swej ojczyźnie, z którą byli mocno związani i w którą wrośli, często od pokoleń, od stuleci. Z tego otoczenia, które zamieszkiwali od dawna i żadnego innego nie znali, które odbierali jako jedyne i oczywiste, wypędzono nagle i deportowano tysiące Żydów. Przybyli bez jakiegokolwiek przygotowania w okolicę i środowisko, które różniło się pod każdym względem od tego, w którym dotąd mieszkali. Przybyli do getta Litzmannstadt, tworu, który – trzeba to przyznać – był jedyny w swoim rodzaju.”

Kronika getta łódzkiego/Litzmannstadt Getto 1941–1944, t. 1: 1941, s. 316

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej. Więcej o polityce prywatności