Mapa strony
Przejdź do treści

72. rocznica likwidacji Litzmannstadt-Getto

VII Dni Pamięci - Łódzkie Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach (...)

12.01.2017

75. rocznica likwidacji tzw. obozu cygańskiego (Zigeunerlager) w Litzmannstadt-Getto

75. rocznica likwidacji tzw. obozu cygańskiego (Zigeunerlager) w Litzmannstadt-Getto

12 stycznia 2017 roku pod Kuźnią Romów przy ul. Wojska Polskiego 84 odbyły się uroczystości upamiętniające 75. rocznicę likwidacji obozu cygańskiego w Litzmannstadt-Getto.

Gospodarzami uroczystości byli:

Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi

oraz

Centrum Doradztwa i Informacji dla Romów w Polsce

Stowarzyszenie na Rzecz Społeczności Romskiej „Zefiryn”

Stowarzyszenie Romów w Skierniewicach

Zgierskie Stowarzyszenie Romów

 

5 stycznia 1942 roku rozpoczęła się likwidacji tzw. obozu cygańskiego (Zigeunerlager), utworzonego w ramach Litzmannstadt-Getto. Od początku listopada 1941 roku przebywało w nim 5007 Romów i Sinti z pogranicza austriacko-węgierskiego – Burgenlandu. Obóz utworzono w odizolowanym od pozostałej części miasta w kwadracie ulic: Brzezińskiej (obecnie Wojska Polskiego), Towiańskiego (obecnie Obrońców Westerplatte), Sikawskiej (obecnie Starosikawskiej) i Głowackiego.

Warunki mieszkalne i sanitarne były niezwykle trudne. Na terenie tzw. obozu cygańskiego znajdowało się kilka budynków pozbawionych podstawowego wyposażenia, które stopniowo uzupełniano, jednak nie udało się skompletować dostatecznej ilości m.in. prycz, mebli, talerzy.Mały, zamknięty obszar oraz niemożność zachowania podstawowych zasad higieny szybko spowodowały wybuch epidemii tyfusu plamistego – już w połowie listopada 1941 roku. Zmarło wówczas około 700 osób. Liczba chorych była jeszcze wyższa. Taka sytuacja sprawiła, że podjęto decyzję o likwidacji obozu. Od 5 do 12 stycznia 1942 roku więzionych Romów wywożono samochodami ciężarowymi do ośrodka zagłady w Chełmnie nad Nerem. Zamordowano tam ponad 4000 osób. 

 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej. Więcej o polityce prywatności