Mapa strony
Przejdź do treści

75. rocznica deportacji Żydów Zachodnich do Litzmannstadt-Getto

Wizyta Leona Weintrauba, ocalałego z Litzmannstadt-Getto, na Stacji Radegast

08.12.2016

75. rocznica pierwszego transportu do Ofiar do Chełmna nad Nerem

8 grudnia 1941 roku w Chełmnie nad Nerem rozpoczął działalność pierwszy niemiecki nazistowski ośrodek zagłady. Uruchomiony został jeszcze przed konferencją w Wannsee (20 stycznia 1942), która włączyła politykę eksterminacji społeczności żydowskiej do planów rządu Rzeszy. Był to także najdłużej funkcjonujący niemiecki obóz natychmiastowego uśmiercania i jedyny, który funkcjonował (z roczną przerwą) do 18 stycznia 1945 roku. W odróżnieniu od innych miejsc zagłady ofiary gazowano tu nie w komorach stacjonarnych, ale w ciężarówkach. Dokładna liczba ofiar nie jest znana. Szacuje się, że Niemcy zamordowali w nim około 200 tys. osób – w zdecydowanej większości Żydów, a także 4 300 Romów, prawdopodobnie grupę czeskich dzieci i kilkudziesięciu jeńców radzieckich. W obozie życie straciła nieustalona liczba Polaków, w tym zakonnice i księża przywiezieni do Kulmhof z domów starców i przytułków z Włocławka.

8 grudnia 1941 przybył do Chełmna pierwszy transport z pobliskiego Koła. Z zeznań świadków wynika, że transport przybyć mógł albo nocą 7/8 grudnia. Żydzi noc przed zagładą spędzić mieli w tutejszym pałacu.

8 grudnia 2016 roku, w 75. rocznicę pierwszego transportu do Kulmhof odbyły się uroczystości związane z tymi tragicznymi wydarzeniami. Zostały one zorganizowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie.

Początek uroczystości miał miejsce na Stacji Radegast, a główna część obchodów w Miejscu Pamięci w Lesie Rzuchowskim na terenie Muzeum byłego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. Podczas uroczystości upamiętniających ofiary niezwykle poruszające przemówienie wygłosił Marian Turski, ocalały z Litzmannstadt-Getto, a obecnie przewodniczący Rady Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

Więcej szczegółów: http://www.sztetl.org.pl/pl/cms/aktualnosci/5515,uroczystosci-w-chelmnie-nad-nerem-ich-edukacja-byla-nienawisc-/.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej. Więcej o polityce prywatności