Mapa strony
Przejdź do treści

Spacery śladami historii Litzmannstadt-Getto

73. rocznica likwidacji Litzmannstadt-Getto oraz 75. rocznica Wielkiej Szpery

11.01.2018

76. rocznica likwidacji obozu romskiego w Litzmannstadt-Getto

11 stycznia 2017 roku przed tzw. Kuźnią Romów miały miejsce uroczystości upamiętniające 76. rocznice likwidacji obozu romskiego w Litzmannstadt-Getto.

Dzieje obozu romskiego zorganizowanego na obszarze łódzkiego getta należą do najtragiczniejszych kart historii miasta. Na rozkaz okupacyjnych władz niemieckich jesienią 1941 roku wydzielono z terenu getta tzw. obóz cygański – Zigeunerlager. Uwięziono w nim ponad 5 tysięcy Romów i Sintii, głównie dzieci, przywiezionych do Litzmannstadt z Burgenlandu, austriacko-węgierskiego pogranicza. Otoczony podwójnymi zasiekami obóz stał się dla tej ludności miejscem ogromnych cierpień. Na skutek fatalnych warunków sanitarnych, ogromnego zatłoczenia, braku żywności, zimna i braku dostępu do lekarstw bardzo szybko w obozie wybuchła epidemia tyfusu, w wyniku której zmarło ponad 700 osób. Na rozkaz niemieckich władz pomiędzy 5, a 12 stycznia 1942 roku przeprowadzono akcję likwidacyjną obozu – jego więźniów wywieziono i zamordowano w obozie zagłady Kulmhof (Chełmno nad Nerem). Nie ocalała ani jedna osoba.

Budynek tzw. Kuźni Romów, którym opiekuje się Muzeum Tradycji Niepodległościowych, stanowiący obecnie miejsce pamięci jest jednym z nielicznych materialnych świadectw dawnego obozu. Przed budynkiem znajduje się pomnik poświęcony zamordowanym Romom i  Sintii.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej. Więcej o polityce prywatności