Mapa strony
Przejdź do treści

Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu Romów

Spacer śladem istniejących budynków na obszarze dawnego getta

25.08.2015

Stacja Radegast - historia miejsca (1936-2015) - wykład

W dniu 25 sierpnia 2015 r. o godzinie 19.00, w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi odbył się wykład w ramach obchodów 71. Rocznicy Likwidacji Litzmannstadt Getto.

Historia stacji, jako ważnego punktu w łódzkich planach kolejowych, rozpoczyna się już w latach 80. XIX w., choć pierwsze jej elementy powstały w okresie międzywojennym. Jednakże najtragiczniejsze wydarzenia, miały miejsce tu w okresie istnienia Getta w czasie niemieckiej okupacji miasta Łodzi. Bazą wykładu są unikalne fotografie i plany obszaru stacji z okresu 1940-1944 r., większość z ich będzie pokazywana pierwszy raz. W latach 1942 i 1944 r. zostało ze Stacji Radegast wywiezione do obozu zagłady Kulmhof i obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau ponad 146 tys. osób. Obsługiwała ona również transporty produktów dostarczanych i wytworzonych w getcie. Wykład był prowadzony przez pracownika Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Oddział Stacja Radegast – Izabela Terela, koordynatora projektu IHRA.

Zadanie współfinansowane przez IHRA oraz Urząd Miasta Łodzi. Fotografie i dokumenty pochodzą ze zbiorów Archiwum Państwowego w Łodzi. 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej. Więcej o polityce prywatności