Mapa strony
Przejdź do treści

Likwidacja getta

Wraz ze zmieniającą się sytuacją na frontach istnienie tak dużego skupiska ludności żydowskiej, jakim było getto łódzkie, straciło rację bytu. Czynniki gospodarcze i wartość produkcji nie odgrywały już decydującej roli. Istotniejsze okazały się względy polityczne. 15 czerwca 1944 r., gdy w getcie znajdowało się jeszcze ok. 75 tys. osób, Heinrich Himmler zarządził jego likwidację. Do połowy lipca 1944 r. wywieziono z getta i zamordowano w ośrodku w Chełmnie nad Nerem ponad 7,1 tys. osób. 15 lipca na krótko przerwano wysiedlenia, po ich wznowieniu transporty kierowano już nie do Chełmna nad Nerem, lecz do obozu Auschwitz-Birkenau. Od 5 do 28 sierpnia 1944 r. wywieziono niemal wszystkich pozostałych w getcie, w tym Przełożonego Starszeństwa Żydów. Zdecydowaną większość  zamordowano w komorach gazowych natychmiast po przywiezieniu do obozu.

Po likwidacji getta na jego terenie pozostawiono grupę ok 1,5 tys. osób jako tzw. komando porządkowe, które miało za zadanie przygotować do wywiezienia w głąb Rzeszy znajdujące się  w getcie maszyny, surowce i towary przedstawiające większą wartość. W grupie tej znaleźli się także członkowie „elit” getta, których  odrębnym transportem w październiku 1944 r. wywieziono do Drezna i Konigs-Wurstenhausen. Osoby pozostałe na terenie zlikwidowanego getta miały być zgładzone we wcześniej przygotowanych zbiorowych mogiłach na cmentarzu żydowskim. Niemcy nie zdołali jednak tego zrobić przed wkroczeniem do miasta oddziałów Armii Czerwonej.

Według szacunków, z ok. 200 tys. osób, które przeszły przez getto łódzkie w latach 1940–1944, wojnę przeżyło od 5 do 7 tys. osób.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej. Więcej o polityce prywatności