Mapa strony
Przejdź do treści

Przełożony Starszeństwa Żydów

W dorożce siedzą z prawej: Leon Szykier i Chaim Mordechej Rumkowski; z lewej: Szmul Rozensztajn i Mosze Karo

Niemieckie władze okupacyjne zadecydowały również o wyznaczeniu reprezentanta społeczności żydowskiej w zajętym mieście. 13 października 1939 roku na stanowisko Przełożonego Starszeństwa Żydów wyznaczono Mordechaja Chaima Rumkowskiego. Przed wybuchem drugiej wojny światowej Rumkowski był znanym na żydowskiej ulicy działaczem społecznym. Zajmował stanowiska w szeregu organizacji i stowarzyszeń, szczególnie zapisał się jako dyrektor żydowskiego sierocińca na Helenówku, gdzie realizował program aktywizacji młodzieży w duchu syjonistycznym. Jego drugim polem aktywności była lokalna łódzka scena polityczna. Od 1921 r. z ramienia partii syjonistycznej pełnił mandat członka Zarządu Gminy Wyznaniowej w Łodzi.

Po zajęciu miasta przez wojska niemieckie Rumkowski pozostał w Łodzi jako jedyny członek przedwojennego Zarządu Gminy – to prawdopodobnie zadecydowało o mianowaniu go na stanowisko Przełożonego Starszeństwa Żydów. Od tego momentu osobiście odpowiadał za realizację wszystkich zarządzeń niemieckich władz. Z tego tytułu przysługiwała mu zwierzchnia władza nad ludnością żydowską przebywającą w okupowanym mieście – przejął władzę nad majątkiem Gminy oraz resztek działających w mieście żydowskich organizacji i stowarzyszeń. Otrzymał również prawo kreowania własnych struktur administracyjnych niezbędnych do realizacji niemieckich zarządzeń. Rumkowskiemu nakazano powołanie organu doradczego w postaci Rady Starszych (Ältestenrat). Faktycznie jej rola była marginalizowana, Przełożony Starszeństwa Żydów sprawował władzę samodzielnie, bez uwzględniania ciała doradczego.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej. Więcej o polityce prywatności