Mapa strony
Przejdź do treści

Charlotte Katz z domu Vohs

ur. 19.02.1904 r., Mönchengladbach
zm. 13.08.1975 r., Lima, Peru

Nota do Biura Meldunkowego getta w sprawie wyjazdu Charlotte Katz, 7 kwietnia 1943 r. (APL, PSZ, sygn. 995, karta 195)

Charlotte Katz mieszkała wraz z rodzicami i sześciorgiem rodzeństwa w Mönchengladbach. Jej rodzicami byli Jakob Vohs, z zawodu makler, oraz jego żona Johanna z d. Capell. W 1927 r. ojciec Charlotte był reprezentantem gminy żydowskiej w Mönchengladbach. 8 marca 1936 r., na krótko przed siedemdziesiątymi trzecimi urodzinami, zmarła jej matka. Półtora roku później, 10 października 1937 r., zmarł także, w wieku osiemdziesięciu lat, jej ojciec. 31 marca 1939 r. w Mönchengladbach Charlotte wyszła za mąż za dekoratora wnętrz Ericha Katza. Półtora miesiąca po ślubie jej mąż zdołał wyjechać do Limy. Charlotte Katz usiłowała dołączyć do niego, co jednak nie powiodło się wskutek odmownej decyzji gestapo. 29 kwietnia 1941 r. pozbawiono ją obywatelstwa. Podanie w sprawie udzielenia pomocy wystosowane do peruwiańskiego konsula generalnego zostało odrzucone, jako że, jak motywował, nie mógł mieszać się w wewnętrzne sprawy Niemiec.

27 października 1941 r. Charlotte Katz deportowano do getta. Na początku 1943 r. przyznano jej peruwiańskie obywatelstwo, dzięki czemu wyjechała z getta do obozu dla internowanych w zamku Liebenau. W ramach wymiany internowanych osób cywilnych wyjechała w 1945 r. przez Afrykę do męża przebywającego w Limie. Zmarła tam w 1975 r.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej. Więcej o polityce prywatności