Mapa strony
Przejdź do treści

Erna Sostheim

ur. 27.06.1894 r., Lippstadt
zm. 21.01.1975 r., Izrael

Księga ewidencyjna Wydziału Kart Żywnościowych, Erna Sostheim jest tu odnotowana wraz z rodzeństwem. Całą trójkę „odhaczono” (lewy margines) – znak, że w 1944 r. mieszkali jeszcze w getcie. (APŁ, PSŻ, sygn. 1387, karta 307–308)

Erna Sostheim była trzecim dzieckiem fabrykanta Samuela Sostheima i jego żony Johanny z d. Grüneberg. W 1919 r. straciła matkę, w 1920 r. ojca. Po śmierci rodziców Erna wraz z siostrą Grete (*1888 Lippstadt) i bratem Walterem (*1891 Lippstadt) przejęła zarząd nad fabryką szczotek w Lippstadt, która należała do rodziny. Podczas pogromu w listopadzie 1938 r. zaatakowano rodzinę. Brat Erny Sostheim, Walter, został aresztowany i umieszczony na miesiąc w Obozie Koncentracyjnym Sachsenhausen. W 1939 r. nastąpiła „aryzacja” rodzinnej fabryki szczotek, w następstwie czego rodzeństwo przeprowadziło się do Düsseldorfu do swojego kuzyna Simona Sostheima.

27 października 1941 r. Ernę Sostheim wraz z rodzeństwem deportowano do getta. W okresie „szpery” we wrześniu 1942 r. siostrę Erny Sostheim, Grete, wywieziono do Kulmhof i tam zamordowano. Erna Sostheim, jej brat Walter i jego żona Ruth mieszkali razem w getcie do momentu jego rozwiązania. W sierpniu 1944 r. przetransportowano ich do Auschwitz i rozdzielono. Tylko Erna Sostheim zdołała przeżyć. Doczekała wyzwolenia w getcie Theresienstadt i powróciła do Lippstadt.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej. Więcej o polityce prywatności