Mapa strony
Przejdź do treści

Frieda Maier z domu Pohly

ur. 19.08.1889 r., Wolfenbüttel
zm. lipiec 1944 r., Obóz Zagłady Kulmhof

Fragment księgi ewidencyjnej Wydziału Kart Żywnościowych: Frieda Maier widnieje pod numerem porządkowym 162374. (APŁ, PSŻ, sygn. 1386, karta 95)

Po śmierci pierwszego męża w wypadku motocyklowym Frieda Pohly poślubiła w Bonn Ludwiga Maiera, który pracował jako przedstawiciel fabryki konserw. Mieszkali w Bonn przy Meckenheimer Allee, przyjmując do siebie w latach 1930 – 1937 Marianne, córkę zmarłej siostry Friedy Maier. W lipcu 1939 r. małżeństwo przeprowadziło się do Kolonii w nadziei na lepsze perspektywy. Chcieli, podobnie jak siostra Ida Pohly, po mężu Liffmann, wydostać się z Niemiec przez Kolonię. Ich starania, by wyemigrować do Szwajcarii lub do Ameryki Południowej, spełzły na niczym. 8 lutego 1941 r. Ludwig Maier zmarł.

Frieda Maier znalazła się w transporcie do getta Litzmannstadt, który wyruszył 22 października 1941 r. z Kolonii, gdzie mieszkała przed wyjazdem w tamtejszej wydzielonej dzielnicy pod adresem Spichernstraße 59. Zakwaterowano ją wraz z ośmioma osobami w pokoju z kuchnią przy ul. Marynarskiej 69. W lutym 1943 r. przeprowadziła się z mieszkania nr 5 pod nr 6 w tym samym budynku, wspólnie z Betty Frank (*1891 Mengede), która mieszkała z nią wcześniej w Kolonii przy Spichernstraße 59. Dalsze szczegóły na temat jej życia w getcie pozostają nieznane. Friedę Maier deportowano 5 lipca 1944 r. do Kulmhof i tam zamordowano.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej. Więcej o polityce prywatności