Mapa strony
Przejdź do treści

Helga Vogelsang z domu Neuburg

ur. 19 marca 1916, Neuss
zm. wrzesień 1942, Ośrodek Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem

Pocztówka wysłana przez Edgara i Helgę Vogelsang do rodziny Stefansky z Düsseldorfu, notabene również deportowanej, 3 grudnia 1941 r. (APŁ, PSŻ, sygn. 2318, karta 3852)

Helga Neuburg była jedynym dzieckiem małżeństwa Juliusa i Else Neuburg z d. Joseph. Jej ojciec prowadził wspólnie z teściem fabrykę krawatów w Neuss. Wraz z żoną i córką mieszkał w bezpośredniej bliskości fabryki. 22 lipca 1935 r. rodzina musiała opuścić mieszkanie i przeprowadziła się do rodziców Else. Helga zaręczyła się z polskim Żydem, Josefem Glücksteinem. 4 lipca 1939 r. została aresztowana przez gestapo pod zarzutem udzielenia pomocy bratu Josefa w nielegalnym wyjeździe. Po trzech tygodniach, zwolniona z aresztu więziennego w Düsseldorf, powróciła do Neuss. 22 października 1941 r. poślubiła kolońskiego ślusarza Edgara Vogelsanga i zamieszkała z nim w Düsseldorfie. Dowiedzieli się wówczas o czekającej ich deportacji. 27 października 1941 r. wywieziono ich do getta. W tym samym transporcie jechali rodzice Helgi.

We wrześniu 1942 r. Helgę wraz z rodzicami deportowano do Kulmhof i tam zamordowano. Jej mąż Edgar żył w getcie do sierpnia 1944 r. W trakcie likwidacji getta zabrano go do Auschwitz i zamordowano, prawdopodobnie bezpośrednio po przybyciu.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej. Więcej o polityce prywatności