Mapa strony
Przejdź do treści

Martin Herz

ur. 08.04.1899 roku w Kolonii
wyzwolony, miejsce nieznane,
ostatnie miejsce KL podobóz Meuselwitz

Fotografia z ausweisu Martina Herza, ok. 1942 r. (APL, PSZ, sygn. 1011H, karta 437)

Spedytor mebli Martin Herz mieszkał ze swoją żoną Rosą, z domu Berliner (*1892 Köln), na Friedrichstraße 40 w Kolonii. Jego siostrę Julie Herz (*1889 Köln) deportowano pierwszym transportem do getta, on i jego żona musieli udać się w tę drogę osiem dni później. Swoją posiadłość – dom w Bornheim, jego wyposażenie, ubrania, biżuterię – dał na przechowanie jednemu ze znajomych, mieszkającemu w Kolonii na Maybachstraße 24.

W maju 1942 roku Martin Herz jako posiadacz Krzyża Żelaznego II klasy usiłował uzyskać dla siebie, swojej żony i siostry zwolnienie od „wysiedlenia”. Wniosek dla jego siostry został odrzucony, została zamordowana w Kulmhof. Jego żona Rosa została deportowana we wrześniu 1942 roku do Kulmhof.

Martin Herz był zatrudniony na stacji Radegast do pracy fizycznej. 10 marca 1944 roku został wysłany „do pracy poza gettem“. Do końca października 1944 roku świadczył pracę przymusową dla HASAG-Werke w Częstochowie. Następnie przybył do KL Buchenwald, do podobozu Meuselwitz, gdzie pracował przy produkcji broni, również dla HASAG-Werke. W 1945 roku Martin Herz został wyzwolony, dokładny czas i miejsce wyzwolenia są nieznane. 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej. Więcej o polityce prywatności