Mapa strony
Przejdź do treści

Ścieżki edukacyjne:

Deportacje

W połowie września 1941 r. w Głównym Urzędzie Bezpieczeństwa Rzeszy podjęto decyzję o deportacji do getta łódzkiego prawie 20 tys. Żydów z III Rzeszy i Protektoratu Czech i Moraw oraz 5 tys. Romów i Sinti z Austrii (z obozów przejściowych z terenów Burgenlandu i Styrii).

Wcześniej, bo już w lipcu 1941 r. wśród najwyższych władz prowincji Kraj Warty pojawił się pomysł koncentracji Żydów całej prowincji w getcie okręgowym (Gaugetto w Litzmannstadt). Warunkiem jego realizacji było pozbycie się „nieproduktywnych” Żydów poprzez wymordowanie ich w specjalnie to tego celu zbudowanym ośrodku zagłady w Chełmnie nad Nerem. Ogółem podczas wszystkich tzw. akcji wysiedleńczych w 1942 r. wywieziono z getta do Chełmna nad Nerem i tam zamordowano ponad 70 tys. osób.

Kolejne deportacje podjęto wraz z likwidacją getta w połowie 1944 r. Najpierw w czerwcu i lipcu wywieziono do Chełmna nad Nerem ponad 7 tys. osób. Ostateczna akcja likwidacyjna została przeprowadzona w sierpniu 1944 r., do końca tego miesiąca z getta do obozu zagłady Auschwitz-Birkenau wywieziono ok. 67 tys. osób, większość z nich zamordowano w komorach gazowych niezwłocznie po przybyciu.

Miejsca należące do ścieżki:

Ścieżki edukacyjne

Getto

Ścieżki edukacyjne

Dokumentacja

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej. Więcej o polityce prywatności