Mapa strony
Przejdź do treści

Ścieżki edukacyjne:

Porajmos

Zgodnie z ideologią nazistowską, Romowie traktowani byli jako „element obcy rasowo” oraz „aspołeczny”, co zadecydowało, że grupa ta została poddana represjom ze strony państwa niemieckiego. Prześladowania obejmowały z jednej strony wykluczenie prawne – rozciągnięto na nich tzw. norymberskie ustawy rasowe, zakazano mieszanych małżeństw oraz wprowadzono obowiązek rejestracji wszystkich Romów mieszkających w III Rzeszy. Z drugiej strony jeszcze przed wybuchem II wojny światowej nakazano przeniesienie i izolację ludności romskiej do obozów przejściowych, a następnie ich deportację do obozów koncentracyjnych.

Po wybuchu wojny władze niemieckie zadecydowały, aby deportować ludność romską na tereny okupowanej Polski, gdzie miała zostać zostać poddana eksterminacji, podobnie jak Żydzi. Pierwszą grupę Romów z III Rzeszy deportowano na wschód jesienią 1941 r. Celem był specjalnie utworzony obóz zlokalizowany w Litzmannstadt na obszarze wydzielonym z getta.

W okresie od 5 do 9 listopada 1941 r. do tzw. obozu cygańskiego przewieziono 5 tys. Romów i Sinti z Burgenlandu i Styrii.

Miejsca należące do ścieżki:

Ścieżki edukacyjne

Żydzi z Rzeszy i Protektoratu

Ścieżki edukacyjne

Tramwajem przez getto

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej. Więcej o polityce prywatności