Mapa strony
Przejdź do treści

Ścieżki edukacyjne:

Żydzi z Rzeszy i Protektoratu

Jesień 1941 r. była jednym z przełomowych momentów w historii łódzkiego getta. Do dzielnicy zamkniętej w okupowanej Łodzi deportowano wtedy grupę niemal 20 tys. Żydów z miast III Rzeszy i Protektoratu Czech i Moraw. Ludzie ci, żyjący dotąd w wielkich europejskich miastach w cieniu rozmaitych szykan ze strony reprezentantów i sympatyków narodowego socjalizmu, zostali wyrwani ze swojego świata i trafili do miejsca, które dla większości z nich stało się ostatnim przystankiem przed Zagładą.

Pierwsze prześladowania dotknęły żyjących w Rzeszy Żydów na długo przed wybuchem wojny. Wyłożony w książce Adolfa Hitlera pt. Mein Kampf program partii nazistowskiej nie pozostawiał wątpliwości, w jaki sposób potraktowani zostaną Żydzi. Bardzo szybko zbrodnicza idea zaczęła przeradzać się w rzeczywistość. Kolejne dekrety i ustawy doprowadziły do społecznej izolacji i gospodarczej ruiny mieszkających w III Rzeszy Żydów – do wybuchu II wojny światowej wydano niemal 1,5 tys. aktów dyskryminacyjnych wobec Żydów, w tym tzw. norymberskich ustaw rasowych we wrześniu 1935 r. Kulminacja terroru nastąpiła w nocy z 8 na 9 listopada 1938 r. Podczas pogromu nazwanego nocą kryształową podpalono i zdewastowano setki synagog i prywatnych mieszkań, zdemolowano tysiące sklepów, wiele osób zostało poturbowanych, 91 zamordowano.

Na mocy decyzji władz niemieckich grupę 20 tys. osób mieszkających na terenie Rzeszy, Protektoratu Czech i Moraw oraz Luksemburga deportowano w październiku i listopadzie do getta w Litzmannstadt. Pierwsza grupa dotarła na stację Radegast 16 października 1941 r. Do 4 listopada w 20 transportach do getta deportowano prawie  20 tysięcy osób z Wiednia, Pragi, Luksemburga, Berlina, Frankfurtu, Kolonii, Emden, Hamburga i Düsseldorfu.

Miejsca należące do ścieżki:

Ścieżki edukacyjne

Dzieciństwo

Ścieżki edukacyjne

Porajmos

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej. Więcej o polityce prywatności