Mapa strony
Przejdź do treści

76. rocznica likwidacji obozu romskiego w Litzmannstadt-Getto

Historia Romów i Sinti w Litzmannstadt-Getto na Pardes Festival

29.08.2017

73. rocznica likwidacji Litzmannstadt-Getto oraz 75. rocznica Wielkiej Szpery

29 sierpnia 2017 roku na Stacji Radegast i na Cmentarzu Żydowskim miały miejsce uroczystości związane z 73. rocznicą likwidacji Litzmannstadt-Getto oraz 75. rocznicą Wielkiej Szpery.

Masowe deportacje z Łodzi do ośrodka zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem rozpoczęły się w styczniu 1942 roku. Do września tego roku Niemcy zamordowali tam ponad 70 tys. osób. Po krótkiej przerwie transporty wznowiono w czerwcu 1944 roku – początkowo do Chełmna, a potem do Auschwitz-Birkenau. Ostatni transport ludności żydowskiej ze znajdującej się na terenie Litzmannstadt-Getto Stacji Radegast do ośrodka zagłady wyjechał 29 sierpnia 1944 roku. Datę tę przyjmuje się jako zakończenie likwidacji getta. W tym roku mijają 73. lata od tego wydarzenia.

Najważniejszym momentem w dziejach getta stała się Wielka Szpera (z niem. Allgemeine Gehsperre – całkowity zakaz opuszczania domów) – od 5 do 12 września 1942 roku wywieziono ponad 15 tysięcy osób, przede wszystkim dzieci poniżej 10 roku życia oraz osoby starsze powyżej 65 roku życia. Te tragiczne wydarzenia zostały poprzedzone słynnym przemówieniem Chaima Mordechaja Rumkowskiego, wygłoszonym 4 września 1942 roku na tzw. placu strażackim, a zaczynającym się od słów: „Ponury podmuch uderzył getto. Żądają od nas abyśmy zrezygnowali z tego, co mamy najlepszego – naszych dzieci i Starszych. (…) W moim wieku, muszę rozłożyć ręce i błagać: Bracia i siostry! Oddajcie mi je! Ojcowie i matki – dajcie mi swoje dzieci!..”

Podczas tegorocznych uroczystości upamiętniających tamte tragiczne dni na Stacji Radegast nastąpiło otwarcie wystawy „Zabrano nam dzieciństwo 1939–1945”. Jej celem jest przypomnienie ogromu cierpień dzieci w okresie okupacji niemieckiej podczas drugiej wojny światowej.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej. Więcej o polityce prywatności