Mapa strony
Przejdź do treści

O Muzeum

Oddział Stacja Radegast

Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi jest jedną z najstarszych instytucji kultury w Łodzi.

Ze względu na wielooddziałowy charakter, muzeum jako jedne w regionie umożliwia odwiedzającym niepowtarzalną podróż zarówno po historii Polski jak i historii Łodzi. Eksploracja dawnych dziejów odbywa się na czterech płaszczyznach: historycznej, martyrologicznej, kulturowej, a nawet etnograficznej. Muzeum Tradycji Niepodległościowych to muzeum o charakterze martyrologicznym. Zajmuje się gromadzeniem, przechowywaniem, konserwowaniem oraz udostępnianiem zabytków o tematyce niepodległościowej, martyrologicznej, wojskowej i społecznej, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki Łodzi i regionu. Działania Muzeum koncentrują się wokół upowszechniania i upamiętniania tradycji walk niepodległościowych, walk o wolność i suwerenność narodu i państwa polskiego oraz martyrologia z okresu II wojny światowej. Wydarzenia i uroczystości, które wpisały się na stałe w naszą działalność to: rocznica likwidacji Obozu Romskiego w Litzmannstadt Getto, rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi (obiekt będący oddziałem Muzeum), rocznica zamordowania oficerów Polskich w Katyniu, Charkowie i Twerze, rocznica zakończenia II wojny światowej rocznica likwidacji Litzmannstadt Getto, rocznica deportacji do Litzmannstadt Getto Żydów z Europy Zachodniej i Protektoratu Czech i Moraw, rocznica deportacji do Litzmannstadt Getto Romów i Sinti, Narodowe Święto Niepodległości. Wszystkim tym wydarzeniom towarzyszą działania edukacyjne, kierowane do odbiorców w każdym przedziale wiekowym.

 

W zakresie prowadzonej na profilu tematyki działają dwa Oddziały:

 

Oddział Stacja Radegast
Al. Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto 12

Siedzibą Oddziału jest oryginalnie zachowany budynek kolejowy z 1941 r. W czasie II wojny światowej teren ten został przyłączony do Litzmannstadt-Getto, utworzonego w 1940 r. w Łodzi. Początkowo pełnił funkcję punktu przeładunkowego dla produktów, żywności, surowców dla ludności i zakładów pracy getta oraz wyrobów wyprodukowanych przez Żydów. Od stycznia 1942 r. stała się miejscem, z którego wywożono ludność żydowską do obozów zagłady i koncentracyjnych. Dziś budynek Stacji jest elementem Pomnika Zagłady Litzmannstadt Getto i miejscem pamięci o tamtych tragicznych wydarzeniach. W jego zabytkowym wnętrzu prowadzone są działania edukacyjne, spotkania oraz prezentowane wystawy związane z historią społeczności żydowskiej w Łodzi oraz utworzonym gettem w czasie II wojny światowej.

Zobacz fotosferę

 

Kuźnia Romów
Łódź, ul. Wojska Polskiego 84

Kuźnia Romów to niewielki budynek dawnego obozu cygańskiego, podobozu utworzonego w ramach Litzmannstadt Getto. Od 5 listopada 1941 r. przebywało tu prawie 5 tys. Romów i Sinti, z pogranicza austriacko-węgierskiego. Obóz został zlikwidowany w styczniu 1942 r., wszyscy jego mieszkańcy trafili do ośrodka zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. Ekspozycja umieszczona w Kuźni Romów przedstawia zagładę Romów w czasie II wojny światowej ze szczególnym uwzględnieniem historii obozu.

Zobacz fotosferę

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej. Więcej o polityce prywatności