Mapa strony
Przejdź do treści

Aenne Katz z domu Mendel

ur. 17.03.1902 r. Kolonia
zm. 11.07.1944 r. Ośrodek Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem

Ausweis Aenne Katz, ok. 1943 r. (APL, PSZ, sygn. 1011K, karta 490)

Ojciec Aenne Katz, Artur Mendel, zmarł, gdy była jeszcze dzieckiem. Jej matka Paula z domu Stern wyszła ponownie za mąż za kupca Josefa Heisera, któremu urodziła 5. sierpnia 1911 r. w Kolonii córkę Lotte, przyrodnią siostrę Aenne. Po latach Aenne poślubiła kupca Emila Katza i zamieszkała z nim w Essen. 2. października 1925 r. w Essen przyszła na świat ich córka Anneliese. 26. stycznia 1939 r. Anneliese skorzystała z możliwości wyjazdu do Anglii. Aenne i Emil Katz również usiłowali wyemigrować, było już jednak za późno. 27. października 1941 r. zostali deportowani przez Düsseldorf do getta.

Aenne Katz znalazła zatrudnienie w Referacie Prac Biurowych oraz w zakładzie pralniczym, zaś jej mąż Emil podjął pracę w Resorcie Metalowym. Aenne Katz pisała wielokrotnie do Lotte, mieszkającej wówczas w Düsseldorfie, informując ją o stanie zdrowia matki, przywiezionej do getta z Kolonii. Ostatnią pocztówkę napisała 13. czerwca 1944 r.. Miesiąc później, 10. lipca 1944 r., wywieziono Anne Katz wraz z mężem do ośrodka zagłady Kulmhof i zamordowano dzień później. 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej. Więcej o polityce prywatności