Mapa strony
Przejdź do treści

Emmy Stock

ur. 21.05.1894 r., Grossbüllesheim
zm. 15.04.1943 r., Obóz Zagłady Auschwitz

Karta wymeldowania Emmy Stock, datowana na ten sam dzień, w którym wywieziono córkę i brata do Kulmhof. (APŁ, PSŻ, sygn. 1011S, karta 13965)

Emmy Stock przeprowadziła się wraz z rodzicami na przełomie stuleci z Großbüllesheim do Euskirchen. Tam też urodziło się troje jej rodzeństwa. Po jakimś czasie rodzina przeprowadziła się do Lommersum w gminie Weilerswist. W 1933 r. czwórka rodzeństwa Stock zamieszkała tam przy Walramstraße 17. Rodzina utrzymywała się z handlu bydłem. Emmy Stock urodziła 9 marca 1935 r. w Kolonii swoją nieślubną córkę Edith. Ojcem dziecka był podobno „aryjczyk”. W 1938 r., po „nocy pogromów”, rodzeństwo Stock było zmuszone sprzedać swój dom w Lommersum i zamieszkać w Kolonii pod adresem Kleiner Griechenmarkt 61-63. Martha i Richard Stock zdołali uciec do USA, natomiast Emmy Stock wraz z córką i bratem Walterem deportowano 30 października1941 r. do getta.

9 kwietnia 1942 r. Emmy Stock – jako pierwsza z osoba z grupy Żydów zachodnioeuropejskich – oficjalnie opuściła getto, by wyjechać do Kolonii. Powód jest niejasny, przypuszczalnie był nim nakaz „wyjazdu” wystosowany przez jeden z organów wymiaru sprawiedliwości lub kolońskie gestapo ze względu na toczące się postępowanie. Z Kolonii Emmy Stock skierowano do więzienia Anrath, zaś 1 lutego 1943 r. przewieziono do Obozu Koncentracyjnego Auschwitz, gdzie zmarła po dwóch i pół miesiącu.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej. Więcej o polityce prywatności