Mapa strony
Przejdź do treści

Justin Salm

ur. 22.11.1903 r. Krefeld
zm. kwiecień 1945 r. Getto Theresienstadt w Terezinie

Ausweis Justina Salma, ok. 1942 r. (APL, PSZ, sygn. 1011S, karta 38)

Justin Salm był najmłodszym z czworga dzieci małżeństwa Salomona i Sofie Salm z domu Oberdorfer. Podobnie jak ojciec, pracował jako rzeźnik i mieszkał w Düsseldorfie. Również jego brat Friedrich (*1900 Krefeld), mechanik samochodowy i kierowca, mieszkał w Düsseldorfie. Pod koniec lat 30. Justin Salm przeprowadził się do brata Friedricha, który mieszkał na Oberbilker Allee 324. Na początku lat 40. Friedrich Salm ożenił się z mieszkanką Düsseldorfu Jenny Markus, wychowującą córkę Esther (*1940 Düsseldorf).

27. października 1941 r. Justin Salm wraz z rodzina brata został deportowany do getta. Znalazł tam zatrudnienie w Centrali Mięsnej. 4. marca 1944 r. opuścił getto wraz z transportem osób wyznaczonych do robót. Przypuszczalnie przez Częstochowę i podobóz Auschwitz trafił 5. sierpnia 1944 r. do Obozu Koncentracyjnego Buchenwald. Kilka dni później przewieziono go do Schlieben (Saksonia) i zaprzęgnięto do pracy w fabryce zbrojeniowej. W kwietniu 1945 r. znalazł się w Terezinie, gdzie 21. kwietnia 1945 r. został oswobodzony przez Armię Czerwoną. Zmarł zaledwie kilka dni po wyzwoleniu. 

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej. Więcej o polityce prywatności