Mapa strony
Przejdź do treści

Ścieżki edukacyjne:

Dokumentacja

Spuścizna zachowana po rozmaitych agendach administracji żydowskiej i niemieckiej funkcjonującej w getcie jest jednym z największych tego typu zbiorów. Setki tysięcy stron dokumentów, przechowywanych dziś przede wszystkim w Archiwum Państwowym w Łodzi, umożliwiają poznanie wielu aspektów funkcjonowania dzielnicy zamkniętej i losów więzionych w niej ludzi.

W działającym w getcie archiwum, funkcjonującym od listopada 1940 r. jako oficjalna komórka administracji żydowskiej pod nazwą Wydział Archiwum, zbierano zestawienia statystyczne, dokumenty oraz przygotowywano reportaże i kronikę najważniejszych wydarzeń w getcie. Kronika, spisywana niemal dzień po dniu od stycznia 1941 r. do lipca roku 1944, stała się jednym z najważniejszych źródeł do poznania dziejów dzielnicy zamkniętej w Litzmannstadt.

Działalność komórki miała służyć Przełożonemu Starszeństwa Żydów Mordechajowi Chaimowi Rumkowskiemu, chciał on by w Archiwum gromadzono dokumenty dotyczące jego działalności, osiągnięć oraz potwierdzających jego sprawność organizacyjną. Pracownicy Archiwum postawili sobie jednak inne zadania – opisywali wszystko, co działo się w getcie oraz gromadzili materiały dla przyszłych pokoleń.

Od kilku lat dokumenty pochodzące ze spuścizny getta są sukcesywnie publikowane i udostępniane osobom zainteresowanym historią getta.

Miejsca należące do ścieżki:

Ścieżki edukacyjne

Deportacje

Ścieżki edukacyjne

Dzieciństwo

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej. Więcej o polityce prywatności