Mapa strony
Przejdź do treści

Ścieżki edukacyjne:

Tramwajem przez getto

W Litzmannstadt poza uwięzionymi w getcie Żydami mieszkała liczna grupa ludności polskiej, liczącej w momencie zamknięcia granic getta ok. 367 tys. osób, oraz duża grupa Niemców – ok. 120 tys. Wielu z nich było mimowolnymi świadkami tragedii Żydów. Jedyną dostępną dla wszystkich mieszkańców okupowanego miasta możliwością zobaczenia, jak wygląda getto od wewnątrz, był przejazd tramwajem ulicami Zgierską lub Limanowskiego.

Z obszaru getta wyłączono dwie arterie komunikacyjne, po których przebiegała linia tramwajowa. Ich zamknięcie groziłoby paraliżem komunikacyjnym miasta. Aby umożliwić łączność pomiędzy poszczególnymi częściami getta, utworzono specjalne przejścia – początkowo były to bramy, a od połowy 1940 r. rozpoczęto wznoszenie drewnianych mostów przerzuconych nad ulicami.

Zachowało się wiele relacji opisujących getto oczami osób z drugiej strony drutów. Przedstawiają one oblicze getta, zachowanie jego mieszkańców, ich wygląd, panujące w getcie zagęszczenie ludności, ale także od pewnego momentu – od rozpoczęcia akcji eksterminacji i deportacji Żydów do obozów zagłady – ich coraz wyraźniejszą nieobecność.

Miejsca należące do ścieżki:

Ścieżki edukacyjne

Porajmos

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej. Więcej o polityce prywatności